Яскрава акторська гра + жива англійська мова = ProEnglish Theatre. Що це таке, як виник і для кого існує, запитуємо у Олександра Боровенського, засновника і художнього керівника театру._MG_5992Як так сталося, що все твоє життя пов‘язане з англійською мовою?

— У театр я прийшов достатньо пізно, мені вже було 30 років. І це ще раз доводить, що театром можна почати займатись у будь-якому віці. А до цього я чим тільки не займався, але все воно було пов‘язане з англійською мовою, бо закінчував я Черкаський педагогічний Університет як вчитель англійської та німецької мов. Закінчив універ я як викладач, але далі чомусь життя мене так повело, що я опинився у Корпусі Миру. Там я працював і викладачем, і адміністратором, і куратором проектів. Тоді працював у British Council та British American Tobacco на адміністративних посадах. Тобто досвід організації проектів я отримав. І перше, що мені спало на думку, коли я вирішив розпочати свою справу, це була мовна школа.

Як виникла ідея англомовного театру?

— Оскільки все, що я робив попередньо було зв‘язано з англійською, то в мене і варіантів не було. Я одразу зрозумів, що якщо робити театр, то треба робити його англомовним.

Чи були аналоги подібного театру на той час?

— Аналогів не було. Коли я захворів ідеєю англомовного театру, я навчався на акторському в театрі-студії Splash. Тобто акторський досвід вже в мене з‘явився. І тоді мене почали друзі питати, а чому б не зробити театр, але на англійській. Я подумав, а й справді, чому б не зробити. Спочатку ми починали як англомовний театральний клуб, де ми зустрічалися по вихідних і грали етюди. І так ми відіграли перші монологи, і я подумав, що це ж може бути щось більше, ніж просто клуб. І тоді вже через півроку народився ProEnglish Theatre._MG_6048Які актори грають у вас? Тут і навчаються, і грають одночасно?

— По-перше, ProEnglish Theatre – це школа акторської майстерності, але на англійській мові. А театр – це вже те, що з неї виходить. Відповідно ті, хто в нас навчаються, ті і грають в театрі. Спочатку ти граєш у монологах, далі у діалогах і на виході приймаєш участь у виставі. І в принципі, коли ти відіграв у виставі, ти вільний – курс закінчився і ти йдеш. Але чомусь ніхто не йде. Більшість людей залишаються і з ними ми робимо вистави більш високого рівня, те, що я називаю «не соромно людям показати».

З яким рівнем знань англійської можна прийти до ProEnglish Theatre?

— Основа ProEnglish Theatre – акторська майстерність на англійській мові. Тобто ми не навчаємо мові в чистому вигляді, ми навчаємо акторству. Але все, що ми робимо, робимо на англійській. Тільки відкриваються двері ProEnglish Theatre, тут ти відразу говориш англійською. Це тільки я тут зараз з вами перейшов на українську. Мінімальний рівень для навчання у ProEnglish Theatre – PreIntermediate +.

Хтось із відомих акторів, можливо, приходив до вас, аби підтягтись у грі на англійській?

— Так, до нас постійно хтось звертається. Наприклад, нещодавно була акторка з Театру на Лівому березі, займалися хлопці із Театру на Печерську. Але тут така штука – вони приходять за мовою. І це велика біда для України, бо десь 80% професійних акторів не володіють англійською взагалі, і це робить наш театральний продукт абсолютно неконкурентоспроможним._MG_6030Що ви граєте? Більш автентичну до англійської мови британську драматургію чи берете будь-які світові шедеври?

— Нас завжди питають: «А ви що, Шекспіра граєте?». Шекспіра ми ще не грали. Мені здається, що до цього треба вирости. Спочатку граємо дуже прості речі – беремо цікаві діалоги та монологи зі сценаріїв фільмів та серіалів. Були в нас і Friends, і «Теорія великого вибуху», і «Домогосподарки». Тут живий та дієвий текст. Для вистав ми брали три тексти Бредбері, Кінга, Мартін Макдонах, Ясміну Резу граємо. Тобто більшу сучасників граємо.

Яка англійська у вас превалює: британська чи американська?

— Це залежить від того, яка мова у коуча групи. В принципі на заняттях ми намагаємось давати студентам world English – ми беремо актуальні та живі вирази.

Розкажіть про фестиваль, який ProEnglish Theatre організовує у лютому.

— Мені здається, ми доросли вже до того рівня, коли театр грає не тільки для своїх. І мені дуже хочеться, щоб Україна бачила вистави англійською мовою. Тому й виникла така ідея робити фестиваль. Називається він ProAct Fest, і в ньому ми хочемо задіяти всіх, хто займається театром англійською мовою.

Багато таких в Україні?

— Найцікавіше, що таке хоча б є, бо я взагалі думав, що ми єдині. Виявилось, що в Україні цією справою займається чотири студії. У мріях – зробити цей фест щорічним та міжнародним, адже англійська мова вона так і вимагає, щоб хтось до нас приїхав._MG_6042Чи ProEnglish Theatre не брав у часть у театральних фестивалях?

— В цьому році ми були на трьох фестивалях: на JoyFest, київський міжнародний театральний фестиваль, також їздили у Кам‘янець-Подільський на фестиваль аматорських театрів «Комора», і був фестиваль аматорських театрів в Центрі Європейского Розвитку «Краків». Зараз ми подаємось на міжнародні фестивалі Чехії, Румунії та інших країн.

Хто ваш глядач, і як часто проходять покази у ProEnglish Theatre?

— Залежно від того, яка вистава. Якщо це вистава початківців, то приходять здебільшого всі родичі. А вже на виході, на більш серйозні вистави, приходить публіка різна.

Зараз ми вже дійшли до того рівня, коли ми граємо два рази на тиждень. Тобто у нас постійно щось відбувається. В нас чотири режисери, п‘ять команд, які грають.

У ProEnglish Theatre також проходять воршопи. Що це і для кого?

— Воркшопи відкриті, на них ми запрошуємо всіх, не тільки учасників студіх ProEnglish Theatre. У нас є воркшопи з театральної імпровізації, є воркшопи по голосу, по жестам… Вони всі театральні і всі на англійській. Тобто вони тебе прокачують і в акторстві, і в знаннях мови.

Останнє питання особисте – чим ви займались, якщо б вам довелось змінити сферу діяльності?

— Ви знаєте, мені зараз дуже подобається те, чим я зараз займаюсь. Якби постало таке питання, то я, мабуть, поїхав би з України і заснував подібний проект за її межами. Бо ProEnglish Theatre може існувати скрізь.

 

Дружити з Олександром

Дружити з ProEnglish Theatre

Фото: Ангеліна Шевелєва

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.