Колись ми вже писали про те, що ставлення до тварин – це лакмусовий папірець суспільства. І не може бути гуманним те суспільство, яке дозволяє знущання над тваринами. Все, що ви хотіли дізнатися про UAnimals – розповідає засновник ініціативи, креативний директор агенції Gres Todorchuk PR Олександр Тодорчук. А ми точно знаємо, де будете ви 15 квітня.2— Що таке UAnimals?

— Це ініціатива. Вона була створена приблизно рік тому. У мене було бажання свої знання в піарі перекласти в напрямку, який мене дійсно турбує, а саме – захист тварин в цирках. Для того, щоб до цього руху приєднувалися люди, потрібно було створити ініціативу, точку магніту.

— Був певний переломний момент чи ви йшли до створення UAnimals поступово?

— По краплі. Я дуже довго їздив до офісу через Національний цирк України, і я завжди відчував, ніби проїжджаю повз щось жахливе. В певний момент я почав більше читати про тему захисту тварин, знайомитися з людьми із цієї сфери. Остання крапля – просто одна з мільйонів крапель.

— Як думаєте, чому про цю тему раніше не говорили гучно, не створювали подібних ініціатив?

— Кожна людина думає, що такі речі турбують тільки її, і все одно нічого не зміниться. Але потім озвучуєш цю ідею друзям, у фейсбуці і так далі – і бачиш, що 90% людей підтримує ідею заборони цирку з тваринами. Треба було лише це озвучити.

— Людина бачить у фейсбуці вашу групу і хоче допомогти. Як можна до вас долучитися?

— У нас є офлайн збори, ми окремо це анонсуємо. Не часто це робимо, оскільки дуже багато людей в нас знаходяться в інших містах. Кияни збираються, ми запрошуємо усіх бажаючих долучитися і допомагати, це не формат структури, де є директор та люди, які йому підпорядковані. Формат ініціативи дає можливість вільно долучатися до нас. Навіть ви зараз долучаєтеся до теми, тому що пишете про це.

— Які заходи вже проводили UAnimals?

— UAnimals покликана працювати із громадськістю і поширювати цю тему. Ми робили акції із зірками, різноманітні флешмоби, акції нестандартного формату – колись змінили вивіску на зупинці біля цирку на “Зупинку знущання над тваринами”. Це все кроки привернення уваги.7— Чи є у вас організації-спільники?

— В Україні працює дуже багато зоозахисників, ми постійно з ними співпрацюємо. В Верховній Раді зараз два законопроекти на розгляді, пов’язані із забороною використання тварин в цирках. Для цього ми займалися актуалізацією питання. Саме організацій, які б займалися захистом тварин у цирках, немає.

— Що впливає на свідомість людей, які раніше ходили до цирків з тваринами, а зараз змінили свою точку зору?

— Зараз нам не доводиться переконувати людей. Просто потрібно, щоб людина сама собі поставила питання. Далі вже вона вирішує, що для неї важливіше: хвилинна розвага чи гуманність?

— Яким чином UAnimals хоче досягти своєї мети? Адже неможливо переконати усіх людей перестати відвідувати цирки із тваринами.  

— Так, у цирків із тваринами багато відвідувачів. І в 50-мільйонній країні навіть 1% людей, які це підтримують, можуть створити у цирку аншлаг. Це має відбутися законним шляхом, коли саме на законодавчому рівні експлуатація тварин цирками буде заборонена.

— Чи є у вас союзники, які лобіюють це питання в Верховній Раді?

— Мав цього року кілька зустрічей із людьми, які мають вплив в українському політикумі. Міністерство культури могло б допомогти нам із рішенням, оскільки Національний цирк підпорядковується йому. Для них ця тема неактуальна. Мені пропонували зробити круглий стіл із дресирувальниками. Але про що я можу говорити із дресирувальниками, які на цьому заробляють гроші? Від депутатів чуємо: “А ви запропонуйте механіку, яким чином все це реалізувати”. Це перекладання відповідальності. Насправді є громадськість, яка вимагає, щоб цирки були без тварин. І є народні депутати, які мають виконати свою роботу і запропонувати, яким чином все це відбудеться. Це питання маніпулятивне, тому що у нас просто немає інформації, щоб щось запропонувати.

 — Циркова сфера закрита для журналістів?

— Взагалі закрита. Жодна людина в Україні не знає навіть, скільки є тварин в цирках. Півтора роки тому ми знімали за лаштунками умови, в яких живуть тварини. Тепер цирк напружився і вже нікого туди не пускають. Існує багато відео-розслідувань, які доводять знущання над тваринами, але зараз цирки вже маніпулюють цими питаннями, кажуть, що випадки неправильного утримання поодинокі, що вони люблять тварин як дітей.4— Чим звичайні люди вже можуть допомогти?

— Знаєте, в сфері благочинності часто кажуть, що лайки та репости не допомагають – в нашій сфері лайки і репости допомагають. Кожна людина може поширити інформацію – в компанії друзів, перш ніж ви почнете піднімати “третий за любовь”, просто озвучте це питання. Для того, щоб це змінилося і на законодавчому рівні, і у свідомості людей, потрібно просто поставити собі запитання. Ми чомусь звикли, що такі речі не прийнято обговорювати із друзями.

— Якщо зараз цирки почнуть відмовлятися від використання в шоу тварин, що далі буде із тваринами? Як відбуватиметься адаптація?

— В цирках України немає у власності жодної тварини. Вони знаходяться у власності дресирувальників, але утримуються за рахунок держави. Дресирувальників майже неможливо позбавити права власності, тому, якщо приймуть відповідний закон щодо заборони утримання тварин в цирках, вони все одно залишаться у дресирувальників.  У великих цирків є можливість зробити зоопарк. Це в будь-якому разі буде краще, ніж цирк. Якщо ж дресирувальник відверто каже, що тварина йому не потрібна, в такому випадку міжнародна практика передбачає відтермінування. Це рік-два – час, за який людина може передати тварину до реабілітаційного центру або в зоопарк, або продати тварину. Ми мусимо розуміти, що врятувати всіх тварин ми не зможемо. Питання стоїть скоріше про порятунок нових тварин, які пачками потрапляють до цирків.

— А яка подальша доля старих тварин?

— Ніхто ніколи не бачив старих тварин у цирках. Де цей санаторій, де старий мішка сидить в кріслі, а старий тигр гуляє? У старих тварин такі долі: або їх передають в усілякі зони відпочинку, або на притравку, або до зоопарків, або на корм іншим тваринам. В будь-якому разі у цих тварин абсолютно зламана психіка.

— Чи існує в Україні вже цирк, в якому не працюють тварини?

— В Україні існують шоу, які не використовують тварин. Час від часу навіть Національний цирк щось робить такого характеру. Але через те, що тварини в цирках дозволені, асоціація із тим що в цирку буде тварини, завжди присутня. Тварини не можуть “працювати”, вони не працівники – вони жертви експлуатації, давайте називати речі своїми іменами.1— Як взагалі можна вивчитися на дресирувальника?

— В Цирковій Академії ви можете стати клоуном, акробатом, жонглювальником, ким завгодно, але не дресирувальником. Бо є вірогідність, що якщо прийде людина навчатися на дресирувальника і побачить весь цей процес насправді, то вона захоче про це розповісти, а цирку це не потрібно.

— Як відбувається діалог із самими цирками? Адже для них втрата тварин – це втрата величезної аудиторії.

— Я сам прихильник еволюційного розвитку. І тому коли пишуть про те, що просто треба перестати ходити до цирку, тоді цирків із тваринами не буде, це неправильно. Якби ми так відмовлялися від гладіаторських боїв, вони б досі проводилися десь на Бессарабці. Завжди знайдуться люди, які будуть ходити. Попит дійсно є. Якщо один окремий цирк відмовиться від використання тварин, згодом він дійсно втратить гроші і відвідувачів. Але коли голови цирків кажуть: “Приберемо усіх тварин із цирків – то весь цирк рухне”, мені здається, це плювок в талант українських артистів. Цирк не тримається на замученому ведмеді на велосипеді. Так, цирк без тварин – це величезний виклик творчості.

— Чого UAnimals хоче досягти за допомогою мітингу?

Чим гучніше звучить проблема, тим менше шансів, що на неї не будуть дивитися. В теорії я б дуже хотів, щоб все це вирішувалося без мітингів. Щоб люди сіли і подумали: “21 сторіччя, а ведмідь на велосипеді? Мабуть, це ненормально”. Проголосували, прийняли. Але цього не відбувається. Мітинг – тому що ми хочемо показати, що нас не десятки людей, а тисячі тих, хто реально хоче щось робити, і мільйони тих, хто просто нас підтримує. Так, проти нас гроші, вплив, бізнес, великі зв’язки. Але на нашій стороні правда, і нам головне її гучно донести.